Dnes 12. prosince 2011 jsem měl konečně možnost zúčastnit se zasedání zastupitelstva Prahy 2. Líbilo se mi moderní prostředí v dobře zrekonstruované budově. Prostor byl otevřený a vzdušný – rada nebyla vyvýšena nad zastupitele ani diváky. V sále byly umístěny displeje zobrazující, kdo ze zastupitelů je přítomný – později jména mluvčích a průběh hlasování.
Samotné zasedání vedl především pan starosta Jiří Paluska (ODS), asistoval mu zástupce starosty Václav Vondrášek (ODS). V zastupitelstvu jsou dva členové pod 30 let: 25letý Michal Uhl (SZ) a 23letý zástupce starosty Jan Pech (ČSSD). Z 35 členů zastupitelstva je 12 žen.
ODS, TOP 09 a SZ tvoří koalici se 11, 6 respektive 2 mandáty. V opozici je TOP09 a Občané za spokojené bydlení (OSB) s 8 mandáty pro každou stranu.
V 17:10 začalo zasedání a přítomno bylo 31 z 35 zastupitelů. Už před zasedací místností jsem se zeptal pána, proč tu je – kvůli nájemnému v bytech. Toto téma asi přilákalo více zájemců, s výrazným podílem seniorů. Jedna paní, která si sedla vedle mě, taktéž v důchodovém věku, přišla také kvůli cenám nájemného – bod programu č. 4. Napočítal jsem celkem 36 diváků, dalších 5 přišlo krátce po zahájení. Bylo zajímavé, že přes uličku seděl pán, který tu nebyl kvůli nájemnému – ale protože v Praze 2 bydlí a zajímá ho, co se děje – a, že je tu v politice nepořádek.
Nejdříve se řešila otázka programu. Naštěstí jsem měl vytisknutou podobu s sebou a tak jsem se neztratil v názvech a 13 bodech. Jeden bod byl zrušen (prodej byl odvolán), dva přidány ( Farmářské trhy a odvolání ředitelky ZŠ).
Alež Svoboda (TOP09) navrhl, aby se procedurální návrhy přesunuly do posledního bodu Různé, aby nezdržovaly občany, kteří přišli kvůli jinému bodu. Jak se ukázalo v průběhu zasedání, spoustu diváků dlouhé čekání na bod 4 nevydržela a odešla.
První bod byla změna jednacího řádu – dle připomínky magistrátu se nějaká komise má přejmenovat výbor, aby byl splněn zákon. V tuto chvíli si vzal slovo pán sedící přes uličku, byl představen jako p. Mikula z Londýnské a kritizoval, že příloha k jednacímu řádu byla neveřejná. Následně vystoupil odpovědný vedoucí právního výboru a řekl, že to znamená, že jen nebyla v tu chvíli na úřední desce. Petr Hejna (OSB) pak řekl, že úřední deska může být fyzicky omezená s místem, ale internet není a tudíž měla příloha viset alespoň tam. Poté byla změna názvu odhlasována.
Nejdelší jednání se týkalo druhého bodu – odvolání předsedy finančního výboru Richtera (OSB). Zde se dlouze debatovalo o tom, jestli se má vůbec o tomto tématu hlasovat, když se probíralo už na minulém zasedání. Dokonce vystoupil právník z Transparency International Petr Leyer. V podstatě šlo o to, jestli mohlo o odvolání zastupitelstvo znovu hlasovat. Podle „opozice“ a TI ne, protože by došlo k porušení jednacího řádu Městské části Praha 2. Přesto došlo k volbě nového předsedy, která ovšem musela proběhnout tajně a tudíž klasickým vhazováním lístečků do urny.
Během této prodlevy odešla velká část diváků, zřejmě se zajímajících o bod číslo 4. Dovolím si citovat jednoho odcházejícího seniora: „mě serou všecky tyhle kecy, myslej jen na sebe a ne na lidi“. V sále zbylo 24 lidí.
Třetí bod se týkal schválení aktualizace programu ochrany památek. Zastupitelé z OSB se ptali, zda je nutné schvalovat materiál před jeho veřejnou prezentací a diskuzí. Pan Vondrášek řekl, že program byl dokončen na přelomu listopadu a prosince a tudíž nejbližší možná přednášku bude v lednu a hlavně neschválením by se městská část připravila o peníze od státu na rekonstrukci památek. Zastupitelka Aleksandra Udženija chválila práci týmu, který obsáhlý materiál vytvořil, a následně navrhla hlasování, kterým došlo k ukončení diskuze.
V 16.50 byl konečně na pořadu bod číslo 4. Paní vedle mi řekla, že jde o převedení bytů od města nájemníkům. Schválení proběhlo během chvilky. Ovšem k žádnému jednání o cenách bytů nedošlo. Paní, na které jsem skoro nepoznal překvapení, řekla, že se o tom mělo jednat – a když se nejednalo, tak že jde domů. A odešla.
Překvapilo mě to. To se občané neinformovali u zastupitelů, jestli se o tom bude diskutovat? Nemohli občané navrhnout posunutí projednání 4. bodu na první místo? Paní, která zřejmě organizovala nájemce – bavila se s mou sousedkou, říkala, že na zastupitelstvu nikdy nebyla a nevěděla, že to tak dlouho trvá. Odešla dřív, než se k jejímu bodu dostalo.
Jsem rád, že když příště půjdu na zasedání zastupitelstva – vím, jak snadné je zeptat se starosty nebo zastupitele. Že vím, jak vypadá procedura. Zasedání mi přišlo vedené poměrně racionálně. Atmosféra byla poměrně konstruktivní. Třebaže bych řekl, že opoziční OSB – zřejmě původně občanská iniciativa – nemělo moc zkušeností a někdy mi připomínky přišly zbytečné. První pocit ze zasedání byl spíše pozitivní.
( blog autora: http://www.neup.eu/ )